Previous
Next

Słynny „KIOSK” na Nadzamczu w Czorsztynie

Pierwszym budynkiem wzniesionym na nowym osiedlu letniskowym na Nadzamczu w Czorsztynie przez Stanisława Drohojowskiego był KIOSK – niewielki parterowy pawilon drewniany wystawiony na rozległym tarasie wsparty na wysokim kamiennym murze oporowym. Wzniesiony został w 1929 roku.

Budynek jak na tamten czas był bardzo nietypowy i nowoczesny z otwartą werandą i płaskim dachem. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku był zamieszczony na nim pionowo napis KIOSK.

Przed budynkiem, na pięknym tarasie ustawione zostały stoliki pod kolorowymi parasolami. W KIOSK-u można było kupić lody, kawę, piwo, herbatę oraz słodycze. Obsługa turystów i miejscowych zajmowała się niewielka, bo dwuosobowa załoga. Zaopatrzeniem KIOSKU zajmowała się żona Stanisława Drohojowskiego Maria, która codziennie wysyłała furmankę z towarami do Kiosku.

Z czasem Drohojowski zdecydował o rozbudowie KIOSK-u przekształcając go w duży dwukondygnacyjny obiekt wypoczynkowo-restauracyjny.

Pobyt Aleksandry Piłsudskiej w Czorsztynie/źródło: NAC

W 1936 roku Czorsztyn odwiedziła wdowa po marszałku Józefie Piłsudskim – Aleksandra Piłsudska z córkami, która zatrzymała się na kilka tygodni w pensjonacie „Kiosk”. Wdowę po marszałku Piłsudskim, która została uhonorowana obywatelstwem honorowym Czorsztyna odwiedził podczas tego pobytu prezydent RP Ignacy Mościcki.

Artykuł po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn.pl ukazał się 19 września 2021 roku

Shares

Mecenasi portalu: