Słynny „KIOSK” na Nadzamczu w Czorsztynie

Pierwszym budynkiem wzniesionym na nowym osiedlu letniskowym na Nadzamczu w Czorsztynie przez Stanisława Drohojowskiego był KIOSK – niewielki parterowy pawilon drewniany wystawiony na rozległym tarasie wsparty na wysokim kamiennym murze oporowym. Wzniesiony został w 1929 roku.

Budynek jak na tamten czas był bardzo nietypowy i nowoczesny z otwartą werandą i płaskim dachem. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku był zamieszczony na nim pionowo napis KIOSK.

Przed budynkiem, na pięknym tarasie ustawione zostały stoliki pod kolorowymi parasolami. W KIOSK-u można było kupić lody, kawę, piwo, herbatę oraz słodycze. Obsługa turystów i miejscowych zajmowała się niewielka, bo dwuosobowa załoga. Zaopatrzeniem KIOSKU zajmowała się żona Stanisława Drohojowskiego Maria, która codziennie wysyłała furmankę z towarami do Kiosku.

Z czasem Drohojowski zdecydował o rozbudowie KIOSK-u przekształcając go w duży dwukondygnacyjny obiekt wypoczynkowo-restauracyjny.

Pobyt Aleksandry Piłsudskiej w Czorsztynie/źródło: NAC

W 1936 roku Czorsztyn odwiedziła wdowa po marszałku Józefie Piłsudskim – Aleksandra Piłsudska z córkami, która zatrzymała się na kilka tygodni w pensjonacie „Kiosk”. Wdowę po marszałku Piłsudskim, która została uhonorowana obywatelstwem honorowym Czorsztyna odwiedził podczas tego pobytu prezydent RP Ignacy Mościcki.

Shares

Mecenasi portalu: