Previous
Next

Dom Drohojowskich w Czorsztynie

Oprócz okazałego, murowanego dworu wzniesionego w 1862 roku rodzina Drohojowskich miała duży dom usytuowany bliżej tzw. Skrzyżowania. Była to piękna drewniana willa z ozdobnymi elementami. Rodzina Drohojowskich przeniosła się do niego po wypędzeniu ich z dworu pod zamkiem w 1945 roku.

Przy domu znajdował się piękny park z okazałą drewnianą altaną na wzniesieniu oraz miejscem do spotkań na świeżym powietrzu. Ogrodem opiekował się przed wojną ogrodnik. Na jednym ze zdjęć widać rodzinę Drohojowskich, dzieci siedzących na schodach przed domem.

Do połowy lat 60 XX w. mieszkali w tym domu potomkowie Drohojowskich m.in. córka Stanisława Drohojowskiego (zabitego w KL Auschwitz) Anna ze swoim mężem Damianem Wesołowskim i 3 dzieci: Józefem, Stanisławem i Marią.
Budynek podobniej jak wszystkie obiekty w Starym Czorsztynie został rozebrany przed zalaniem Doliny Dunajca. Piękny, drewniany budynek z pięknym ogrodem uwieczniony został na przedwojennych fotografiach (zbiory NAC)

Przeczytaj także: Zatopiony dwór w Czorsztynie. Bezpowrotnie utracony zabytek – Stary Czorsztyn

Anna Tota: Ten klimat Starego Czorsztyna pozostał we mnie na zawsze. Bardzo żałuję, że nie zobaczę i nie wrócę już nigdy do tamtego Czorsztyna – Stary Czorsztyn

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl 16 października 2021

Shares

Mecenasi portalu: