Previous
Next

Przystań flisacka w Czorsztynie

Przystań flisacka w Czorsztynie ok. 1970 roku/fot. czasopismo Spotkania z zabytkami 1988

Na brzegu Dunajca, kilkaset metrów od ruin czorsztyńskiego zamku najprawdopodobniej od końca XIX wieku działała przystań flisacka. Była ona integralna częścią krajobrazu Czorsztyna, zwłaszcza Równi Czorsztyńskiej na której się znajdowała.

Przystań znajdowała się po stronie Czorsztyna, ale bardzo blisko było z niej także do Niedzicy i tamtejszego zamku. Na przystani znajdował się prostokątny pawilon służący letnikom i flisakom.  W tamtym czasie, zwłaszcza w okresie lat 60, 70 XX wieku Czorsztyn tętnił życiem. Przyjeżdżało tutaj bardzo wielu turystów, którzy nie  tylko wędrowali po Pieninach ale także korzystali ze spływów Dunajcem i czorsztyńskiej przystani flisackiej.

Zawody kajakowe w Czorsztynie
Przystań flisacka w Czorsztynie 1968 pocztówka ruch

Miejscowa ludność w dużej mierze oprócz rolnictwa utrzymywała się już z turystów. Zawód flisaka przechodził z ojca na syna. Flisacy ciężko pracowali by potem odpoczywać i świętować m.in. w ogródkach piwnych przy „Skrzyżowaniu” lub w sławnej Restauracji „Pieniny” dawniej znanej jako willa Leopolda Szperlinga. Te miejsca tworzyły powojenny klimat Czorsztyna. Ostatecznie przystań flisacka w Czorsztynie została zamknięta w 1976 roku. Starty spływów kajakowych i łodziami przeniesione zostały m.in. do Kątów.

Przystań flisacka w Czorsztynie – pocztówka

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/MMC

Artykuł ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl po raz pierwszy 20 maja 2021 roku

Przeczytaj także: Stara Droga w Czorsztynie – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: