Previous
Next

Czorsztyn 1930 w obiektywie Tadeusza Przypkowskiego

Czorsztyn, ośrodek wypoczynkowy, w oddali ruiny zamku, 1930.08. Autor zdjęcia: Przypkowski, Tadeusz

Przepiękna biała willa „Diana”, później znana jako „Basia I” z drewnianym płotem i widoczne w oddali ruiny zamku w Czorsztynie nad Dunajcem to tylko jedno zdjęcie z ponad 30 fotografii autorstwa Tadeusza Przypkowskiego – historyka sztuki, artysty fotografika, który w latach 30. XX wieku wędrował m.in. po Podhalu utrwalając na kliszy fotograficznej zabytki na tym terenie oraz krajobrazy, których dziś już niejednokrotnie nie zobaczymy.

Wśród zdjęć znajdujących się w tym zbiorze i prezentowanych w tym materiale znajdują się m.in. widoki zamku w Czorsztynie, krajobrazy nad Dunajcem, widok na Równię Czorsztyńską czy słynny Kiosk na Nadzamczu. Są zdjęcia reklam jednej z największych przedwojennych firm produkującej tutki i bibułki papierosowe „Herbewo” oraz fotografia bardzo oryginalnego automobilu marki Fiat napisem „EXCURSION DETUGTANTS POLONIS POLOGNR–GIBRALTAR”.

Automobilem po Czorsztynie – Stary Czorsztyn

Czorsztyn- Skrzyżowanie w 1937 roku – Stary Czorsztyn

Aniela Tota: W latach ’70 ubiegłego wieku do Czorsztyna przyjeżdżały tłumy turystów – Stary Czorsztyn

O kolekcji fotografii Muzeum Przypkowskich w Jedrzejowie

Kolekcja unikalnych negatywów z lat ok. 1890-1970 przechowywanych w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie obejmuje przeszło 17600 negatywów. Znajdują się w nim zdjęcia Feliksa Przypkowskiego, lekarza, gnomonika, astronoma, pioniera fotografii w Jędrzejowie oraz Tadeusza Przypkowskiego, historyka sztuki, gnomonika, artysty fotografika. Zdjęcia Tadeusza Przypkowskiego które stanowią zdecydowaną większość zbioru przedstawiają w głównej mierze zabytki i przedwojenne miejscowości i miasta m.in. Kraków, Lwów, Polesie, Wilno, Czorsztyn, Szczawnicę, Nowy Targ i Podhale. W zbiorze są także fotografie z terenu Europy Zachodniej i Afryki Północnej.
Archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Shares

Mecenasi portalu: