Previous
Next

1990. Restauracja „Pieniny” w Czorsztynie. Nigdy nie publikowane zdjęcia !

Tych kilka zdjęć Restauracji „Pieniny” w Czorsztynie, które nigdy dotychczas nie były publikowane powstało na kilka lat przed zalaniem Starego Czorsztyna i całej Doliny Dunajca. W 1990 roku kiedy powstały te zdjęcia Restauracja „Pieniny” przeżywała już swój schyłek i jeszcze tylko niespełna przez dwa lata funkcjonowała jako lokal gastronomiczny. Był to czas kiedy Stary Czorsztyn ze swoją słynną ulicą Turystyczną przy której stały zabytkowe wille był już całkowicie opuszczoną przez mieszkańców miejscowością. Latem tylko w opustoszałym i smutnym Czorsztynie pojawiali się protestujący przeciwko budowie zapory młodzi ludzie. W tym czasie po świetności słynnej niegdyś Restauracji „Pieniny” pozostało jedynie wspomnienie.

34 lata temu, w 1990 roku budynek restauracji był jeszcze we w miarę dobrym stanie. Był zamknięty prze ciekawskimi oczami ostatnich turystów przybywających jeszcze do Czorsztyna przed jego nieuchronnym zalaniem.

Budynek Restauracji „Pieniny” został ostatecznie zdemontowany w roku 1994 w związku z budową zapory na Dunajcu, a jego elementy poddano konserwacji. Obiekt został zmontowany ponownie w nowym miejscu w latach 1997-1998 w nowym kompleksie turystycznym nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego „Osada Czorsztyn”. Budynek restauracyjno-hotelowy funkcjonuje dziś pod nazwą Willi Leopolda Szperlinga, jego pierwszego właściciela obiektu.

„Gospoda „U Szperlinga” była w centrum Czorsztyna po lewej za skrzyżowaniem drogi Nowy Targ-Szczawnica. Jak byłem młody wpadałem tam czasem na oranżadę, a jak skończyłem 18 lat to też na śledzika lub jajko w majonezie, bigos czy gulasz i to było wtedy całe „menu”. Degustacja napojów procentowych też się zdarzała. W okresie międzywojennym moja Babcia (rocznik 1903) do Szperlinga, pieszo i to ponad 5 km w jedną stronę dostarczała w koszu świeże, obłożone pokrzywami ryby, które łowił jej ojciec na Dunajcu. Państwo Szperling zawsze zapłacili sowicie a Babcia dostawała zawsze jakieś „drobne grajcary” lemoniadę aby się napić i kawał placka dla niej, jak też drugi jeszcze większy do domu dla wszystkich. Do końca życia wspominała Szperlingów, jako dobrych ludzi. Z tego co babcia opowiadała zginęli podczas okupacji niemieckiej. Babcia zmarła w 1993 roku mając prawie 90 lat” – wspominał dla portalu staryczorsztyn.pl w 2021 roku Edward Olejarz, niegdyś mieszkaniec sąsiadujących z Czorsztynem Sromowiec Wyżnych.

Przed wojną gospoda „U Sperlinga”, w PRL-u restauracja „Pieniny” – Stary Czorsztyn

Dwa lata później, w 1992 roku Restauracja „Pieniny” była już totalnie zdewastowanym budynkiem, z wybitymi szybami, zdewastowaną niegdyś przepiękną werandą i okiennicami pootwieranymi na oścież.

Stary Czorsztyn: Wspomnienia z restauracji „Pieniny” – Stary Czorsztyn

Tak obecnie (2022) wygląda Restauracja „Pieniny” przeniesiona na Stylchyn. Obiekt jest zamknięty od kilku lat.

Weranda Restauracji Pieniny przeniesionej na Stylchyn 2022 / fot. stayczorsztyn.pl

Restauracja „Pieniny” na Stylchynie 2022/fot. staryczorsztyn.pl

Willa Sperlinga/Restauracja „Pieniny” na Stylchynie 2022/fot. stayczorsztyn.pl

Shares

Mecenasi portalu: