Previous
Next

Drewniane domy w Czorsztynie

Najczęściej piętrowe, pięknie oszalowane deskami drewniane domy były wizytówką Czorsztyna, zwłaszcza jego letniskowej części. Takim budynkiem była zarówno okazała willa Szperlinga – Restauracja „Pieniny” znajdująca się w centrum Czorsztyna, na tzw. „Skrzyżowaniu” obok punktu PKS skąd odjeżdżały autobusy (główny środek transportu w tamtych czasach) do Szczawnicy, czy Krościenka, jak i inne budynki – wille czorsztyńskich górali, pensjonaty goszczące letników.

Willa Sperlinga, później znana jako Restauracja „Pieniny”

Domy w Czorsztynie w ogromnej większości były to kilkupiętrowe, szalowane deskami budynki drewniane o kon¬strukcji słupowo-ramowej, noszącej wiele charakterystyczny cech architektury góralskiej w stylu zakopiańskim, modnym zwłaszcza od końca XIX wieku. Wille miały szerokie, środkowe osie werand i balkonów osadzone na rzeźbionych słupach. Piękne, drewniane niejednokrotnie ażurowe balustrady oraz oryginalne sploty szczytów,  kszta¬łtne pazdury kształtowały styl czorsztyńskiego budownictwa od końca XIX wieku. Charakterystyczne dla tych drewnianych budynków, willi w których mieściły się m.in. pensjonaty były tralkowe kształty słupów podtrzymujących tarasy i galerie takie jaka miała np. Restauracja „Pieniny”.

Stara drewniana karczma przy starej drodze w Czorsztynie/fot. zbiory Narodowe Archiwum Cyfrowe

Willa Okulijara, później znana pod nazwą „Basia III” w roku 1992. Przed zalaniem Starego Czorsztyna została przeniesiona do skansenu na Stylchyn

Przystań flisacka w Czorsztynie

Pustelnia Olgi Małkowskiej

Shares

Mecenasi portalu: