Previous
Next

Kaplica Flisacka w Czorsztynie


Na przełomie XVIII i XIX w. na polecenie właściciela dóbr czorsztyńskich Marcelego Drohojowskiego wzniesiono dworski pawilon gospodarczy, który miał kształt małej rotundy. Drohojowscy urządzili w nim małe  muzeum zamkowe umieszczając w nim swoje zbiory pochodzące ze starego zamku. W 1930 r. właściciele Czorsztyna zdecydowali, że budynek zmieni przeznaczenie i utworzona zostanie w nim kaplica. Przeprowadzono wówczas niezbędną adaptację budowli, która przez kolejnych ponad 50 lat służyła lokalnej społeczności i turystom jako kaplica.


Murowana rotunda wzniesiona na niewielkim pagórku naprzeciw Skały Zamkowej tuż za tak zwanymi skalnymi wrotami Przełomu Czorsztyńskiego była posadowiona na ciosowym cokole i kryta namiotowym dachem zabezpieczonym papą.  Przed zalaniem i powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego była to kaplica rybacka stanowiąca filię parafii Maniowy i miała ona charakter wotum dziękczynnego flisaków pienińskich spośród których wielu zginęło na Dunajcu.  W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku odbywały się tutaj uroczyste nabożeństwa żałobne ku czci flisaków, którzy utonęli w Dunajcu.


Kaplica była także bardzo chętnie odwiedzana przez turystów goszczących w Czorsztynie i innych częściach Pienin. Odbywały się przy niej wspominane dziś z wielkim sentymentem przez mieszkańców Czorsztyna i letników nabożeństwa majowe. Ze względu na duże zainteresowanie uczestnictwem w nabożeństwach ustawione zostały także przy kaplicy w kręgu drewniane ławki, zbudowano też taras drewniany dla częstych wiosną i latem mszy polowych. W ścianę kaplicy wmurowano także tablicę pamiątkową Kazimierza Zielińskiego (1858-1936), prezesa Polskiego Towarzystwa Wędkarskiego. Do czasu uruchomienia zapory i zalania Starego Czorsztyna była to jedyna świątynia wiernych z Czorsztyna.

Przed zalaniem Czorsztyna w 1997 roku Kaplica Flisacka została przeniesiona na Nadzamcze i w chwili obecnej znajduje się na cmentarzu jako kaplica cmentarna.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn.pl 20 maja 2021 roku

Przeczytaj także: Przystań flisacka w Czorsztynie
Gumna dworskie Drohojowskich – czworaki

Shares

Mecenasi portalu: