Previous
Next

Urodzeni w poddaństwie – Czorsztyn. Film z 1970 roku

53 lata temu, w 1970 roku na zamku w Niedzicy i okolicach Czorsztyna nakręcony został reportaż o tematyce historycznej przybliżający wiedzę na temat poddaństwa w feudalnej Polsce. Oprócz przedstawiania zagadnień związanych z poddaństwem w materiale można zobaczyć piękne, nie istniejące już dzisiaj zimowe plenery okolic zamków w Niedzicy i Czorsztynie, Zielone Skałki, Dunajec, widoki Równi Czorsztyńskiej z zamku w Niedzicy i wiele innych ujęć okolic Czorsztyna.

W filmie ukazane są fragmenty inscenizacji historycznych oddających klimat Polski feudalnej, a w szczególności sytuacji chłopa pańszczyźnianego. Opowieść o czasach pańszczyzny na Podhalu i historii Janosika i ciężkiej doli chłopów opowiada Bolesław Łopuszański.

Nakręcony w roku 1970 roku film został odnowiony w ramach projektu rekonstrukcji cyfrowych TVP. Materiał opracowany w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego Archiwum TVP S.A.” współfinansowanego przez Unię Europejskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fot. /screen Rekonstrukcje Cyfrowe TVP „Urodzeni w poddaństwie Czorsztyn”

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl 5 lipca 2022 roku

Zobacz film: Historia dawna – Urodzeni w poddaństwie Czorsztyn – TVP rekonstrukcja – Telewizja Polska S.A.

Shares

Mecenasi portalu: