Willa Teofila Sanoka w Starym Czorsztynie

Wśród kilku pięknych drewnianych willi w Starym Czorsztynie była willa należąca do Teofila Sanoka, pszczelarza, muzyka i wieloletniego nauczyciela z Kluszkowiec. Wybudowana w 1920 roku willa istniała w Czorsztynie praktycznie do jego zalania. Tuż przed wypełnieniem zbiornika wodą została rozebrana i przeniesiona do tworzonej Osady Turystycznej Czorsztyn. Stoi tam do dziś, chociaż z roku na rok jest w coraz gorszym stanie.

Teofil Sanok był bardzo znaną i szanowaną osobą w Czorsztynie i Kluszkowcach, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1920 roku po powrocie z Syberii kupił od Drohojowskich działkę i w latach 1924-1925 według przygotowanego przez siebie projektu wybudował na niej dom w stylu willowo-uzdrowiskowym. Budowniczymi domu byli cieśle z Krościenka i Szczawnicy. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Pierwotnie z fasadą na wschód. Budowla o konstrukcji zrębowej z belek modrzewiowych. Willa wyglądała bardzo okazale, była bardzo bogato zdobiona. Elewacja budynku, balustrady jego schodów, ganek i szczyty dachowe uderzały bogactwem zdobniczych detali i ryzowanych elementów. Teofil Sanok mieszkał w willi z żoną Bogusławą od 1926 roku. Był to dom rodzinny, bez pokoi przeznaczonych dla letników. W domu znajdował się pokój muzyczny z fortepianem, gabinet właściciela z biurkiem z nadstawką i biblioteczką, jadalnia z kompletem stołowym na 24 osoby oraz sypialnia.

Rodzina Sanoków mieszkała w tym domu do 1967 roku. W związku z decyzją o budowie zapory, która ostateczne zapadła w 1964 roku, po śmierci rodziców córki Sanoka sprzedały wyposażenie i wydzierżawiły obiekt Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Czorsztynie, która prowadziła tu działalność handlową. W dawnym domu Sanoka działał m.in. sklep żelazny i elektryczny.

W 1994 roku w związku z planowanym zalaniem Czorsztyna willa została zdemontowana i zakonserwowany, a następnie w latach 1997-1998 odtworzona w Osadzie Turystycznej Czorsztyn. Do niedawna, gdy Osada jeszcze funkcjonowała budynek służył jako obiekt recepcyjno-administracyjny z 5 pokojami i apartamentami. W budynku urządzone były 2 pokoje, 2 apartamenty i studio złożone z dwóch pokoi. Wyposażenie willi spłonęło w pożarze, który wybuchł w niej już po jej przeniesieniu do Osady.

Mapa Starego Czorsztyna (Skrzyżowanie i ul. Turystyczna) narysowana przez Panią Grażynę Marek Singh. Willa Teofila Sanoka znajdowała się przy ul. Turystycznej, za willą „Basia II”

Moje Pieniny
Shares

Mecenasi portalu: