Willa Teofila Sanoka w Starym Czorsztynie

Wśród kilku pięknych drewnianych willi w Starym Czorsztynie była willa należąca do Teofila Sanoka, pszczelarza, muzyka i wieloletniego nauczyciela z Kluszkowiec. Wybudowana w 1920 roku willa istniała w Czorsztynie praktycznie do jego zalania. Tuż przed wypełnieniem zbiornika wodą została rozebrana i przeniesiona do tworzonej Osady Turystycznej Czorsztyn. Stoi tam do dziś, chociaż z roku na rok jest w coraz gorszym stanie.

Teofil Sanok był bardzo znaną i szanowaną osobą w Czorsztynie i Kluszkowcach, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1920 roku po powrocie z Syberii kupił od Drohojowskich działkę i w latach 1924-1925 według przygotowanego przez siebie projektu wybudował na niej dom w stylu willowo-uzdrowiskowym. Budowniczymi domu byli cieśle z Krościenka i Szczawnicy. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Pierwotnie z fasadą na wschód. Budowla o konstrukcji zrębowej z belek modrzewiowych. Willa wyglądała bardzo okazale, była bardzo bogato zdobiona. Elewacja budynku, balustrady jego schodów, ganek i szczyty dachowe uderzały bogactwem zdobniczych detali i ryzowanych elementów. Teofil Sanok mieszkał w willi z żoną Bogusławą od 1926 roku. Był to dom rodzinny, bez pokoi przeznaczonych dla letników. W domu znajdował się pokój muzyczny z fortepianem, gabinet właściciela z biurkiem z nadstawką i biblioteczką, jadalnia z kompletem stołowym na 24 osoby oraz sypialnia.

Rodzina Sanoków mieszkała w tym domu do 1967 roku. W związku z decyzją o budowie zapory, która ostateczne zapadła w 1964 roku, po śmierci rodziców córki Sanoka sprzedały wyposażenie i wydzierżawiły obiekt Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Czorsztynie, która prowadziła tu działalność handlową. W dawnym domu Sanoka działał m.in. sklep żelazny i elektryczny.

W 1994 roku w związku z planowanym zalaniem Czorsztyna willa została zdemontowana i zakonserwowany, a następnie w latach 1997-1998 odtworzona w Osadzie Turystycznej Czorsztyn. Do niedawna, gdy Osada jeszcze funkcjonowała budynek służył jako obiekt recepcyjno-administracyjny z 5 pokojami i apartamentami. W budynku urządzone były 2 pokoje, 2 apartamenty i studio złożone z dwóch pokoi. Wyposażenie willi spłonęło w pożarze, który wybuchł w niej już po jej przeniesieniu do Osady.

Mapa Starego Czorsztyna (Skrzyżowanie i ul. Turystyczna) narysowana przez Panią Grażynę Marek Singh. Willa Teofila Sanoka znajdowała się przy ul. Turystycznej, za willą „Basia II”

Moje Pieniny

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl 29 marca 2022

Shares

Mecenasi portalu: