Previous
Next

Zielone Skałki w Czorsztynie. Zatopione krajobrazy

Słynne „Zielone Skałki” w Czorsztynie zniknęły z krajobrazu Pienin w znanej przez wieki formie wraz z zalaniem Doliny Dunajca w 1997 roku. Dziś „resztki” niezwykle pięknych niegdyś „Zielonych Skałek” można zobaczyć tuż przy brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Reszta zniknęła pod wodą. A było to wyjątkowe miejsce którym zachwycali się turyści z całej Polski. Tutaj, pod Zielonymi Skałkami w latach 70. i 80. XX W. odbywały się też niezapomniane wydarzenia.

„Zielone Skałki” to liczące blisko 2 km pasmo wapiennych skał w Pieninach Spiskich, dziś powyżej Jeziora Czorsztyńskiego znajdujące się w sąsiedztwie Niedzicy- Zamku i Falsztyna. Istniejące w tym paśmie skałki zbudowane są z wapienia krynoidowego serii czorsztyńskiej mają własne nazwy: Pieronka, Rybiarka, Ślusarska Skała, Walantowa. Ich najwyższy punkt liczy 616 m n.p.m., a pomiędzy skałami występują niewielkie dolinki i miniaturowe łąki. W Zielonych Skałkach znajdują się dwie niewielkie jaskinie: Schronisko w Zielonych Skałkach i Schronisko w Zielonych Skałkach Górne.

Z „Zielonymi Skałkami” związane są legendy o skarbach. Szukał ich tutaj podobno proboszcz z Maniów. Byli też jak głosi legenda śmiałkowie, którzy szukali skarbów pod wodą. Przed zalaniem przez wody Zbiornika Czorsztyńskiego istniała topiel nazywana wówczas „Żyłą od Morskiego”.

Teren pasma „Zielone Skałki” jest cenny przyrodniczo. Występują tutaj rzadkie gatunki roślin, m.in. pluskwica europejska i kokorycz żółtawa, rzadkie odmiany mchów: zwiślik maczugowaty i zwiślik długolistny oraz istniała tutaj jedyna w Pieninach ostoja żbika.

W 1966 r. w Pieninach Spiskich wytyczono enklawę o powierzchni 24,17 ha, obejmującą Zielone Skałki. Teren ten został włączony do Pienińskiego Parku Narodowego, a od 1970 r. otrzymał status obszaru ochrony ścisłej. Jest to jedyna część Pienin Spiskich włączona w obszar parku narodowego i stanowi eksklawę parku, rozciągającego się po drugiej stronie Zbiornika Czorsztyńskiego. Obszar ten nie jest udostępniony turystycznie. Brzegami półwyspu, wzdłuż granicy obszaru chronionego prowadzi gruntowa droga i szlak rowerowy. Dojazd prowadzi od strony miejscowości Falsztyn.

Po napełnieniu wodą Zbiornika Czorsztyńskiego podnóża Zielonych Skałek zostały zalane wodą i obecnie wschodnia część tworzy na tym zbiorniku półwysep.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/MMC

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn.pl 23 grudnia 2021 roku

Przeczytaj także:
Znalezisko sprzed 90 000 lat w Pieninach. Tajemnicze skrzynie w Czorsztynie – Stary Czorsztyn


„KURPIELÓWKA”. Miejsce które zniknęło wraz z zatopieniem Czorsztyna – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: