Previous
Next

Tak 40 lat temu budowano zaporę w Czorsztynie

W tym roku mija dokładnie 26 lat od momentu oddania do użytku zapory w Czorsztynie – Niedzicy i uruchomienia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Jedna z największych inwestycji powojennej Polski rozpoczęta została już w latach 60 XX. wieku, ale prace nad jej budową zintensyfikowane zostały w latach 80. XX. wieku.

Na poniższym filmie pochodzącym z 1982 roku i pokazywanym w kinach w ramach Polskiej Kroniki Filmowej widać już znaczący postęp prac przy budowie zapory. Na filmie widać słynne „żółki” – samochody ciężarowe, wywrotki steyr przewożące materiał budowlany na zaporę. 40 lat temu, w 1982 roku budowa zapory była już mocno zaawansowana. Wydrążony został tunel i górnicy pracowali w sztolni. W filmie widoczne są wzniesione już betonowe konstrukcje budowanej zapory wodnej, transport betonu na jej budowę oraz pejzaż Pienin z zamkiem w Niedzicy w tle. Na innych ujęciach widoczna jest panorama budowanej zapory i most łączący Czorsztyn z Niedzicą, który zniknął wraz z powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego.

Od tego momentu minęło dokładnie 40 lat, a oddana do użytku w 1997 roku zapora uratowała przed zalaniem setki, jeśli nie tysiące domów w Dolinie Dunajca i na całej Sądecczyźnie.

ZOBACZ FILM : http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9673

Shares

Mecenasi portalu: