Previous
Next

Zbutwiały list sprzed ponad 100 lat znaleziony w butelce w Pieninach

41 lat temu, w 1982 roku w Sromowcach Wyżnych, jednej z najstarszych obok Czorsztyna wsi w Pieninach rozpoczęto rozbiórkę starego, pochodzącego z 1875 roku kamiennego kościółka, który został wzniesiony na miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni, którą zniszczyły pożary i powodzie.  Podczas tych rozbiórkowych prac odkryto niezwykłe znalezisko – starą butelkę, a w niej list, jak się niebawem okazało pochodzący dokładnie sprzed 107 lat.

Nowy, służący do dziś mieszkańcom Sromowiec Wyżnych murowany kościół wzniesiony został w latach 1982-1984. Kamień węgielny pod nowy kościół poświęcił w czerwcu 1983 roku podczas pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II.

Zanim jednak powstał nowy kościół w 1982 roku nastąpiła rozbiórka starej świątyni. Podczas prac 22 lipca 1982 roku podczas częściowej rozbiórki murów kościoła znaleziono w butelce zbutwiały arkusz papieru, zapisany wyblakłym już atramentem.

Maksymilian i Wiktoria Drohojowscy

W pierwszym akapicie dokumentu znalazł się tekst o następującej treści: „W dniu 5 czerwca Roku Pańskiego 1875 założony został kamień węgielny pod Kościółek w Sromowcach Wyżnych. Fundatorkaą V.P. Wiktoria z Grudnickich Drohojewska, do której współfundacji przyczyniły się także jej dzieci”. Pod tym tekstem znalazły się podpisy kilku osób w gronie których znaleźli się: Tomasz Jurkowski, Marceli Droholewski, Wiktoria Drohojewska, Stanisław Drohojewski, Kazimierz Drohojewski, Tadeusz Drohojewski,  Julia, Drohojewska baronowa  Borowicz i Tytus Drohojewski.

Widok na Trzy Korony (1918-1939) źródło: NAC

Patrząc na daty można zauważyć, że uroczystość wmurowania kamienia odbyła się 8 lat po śmierci Wiktorii z Rudnickich Drohojowskiej,  żony pierwszego właściciela Czorsztyna Maksymiliana. Fakt ten sugeruje, że przygotowania do fundacji nowej świątyni musiały trwać długie lata. Wcześniejsza świątynia w Sromowcach Wyżnych spłonęła w 1734 roku. Ufundowana przez rodzinę Drohojowskich, właścicieli dóbr czorsztyńskich służyła mieszkańcom Sromowiec Wyżnych przez ponad 100 lat.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/05.03.22/MMC

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn,pl 5 marca 2022 roku

Przeczytaj także: Adam Bochenek: Pierwszego dnia mojej pracy w Czorsztynie przypadkowo oblany zostałem atramentem z kałamarza i dowiedziałem się co to są grule – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: