„Boże Ciało” w Starym Czorsztynie. Tańce trwały do białego rana !

Jedno z najważniejszych katolickich świąt – Boże Ciało – w sposób szczególny było obchodzone w Starym Czorsztynie. Główna msza święta z procesją odbywała się wprawdzie w kościele w Maniowach, ale o godzinie 10.30 była specjalna msza święta w Boże Ciało w Kaplicy Flisackiej pod zamkiem w Czorsztynie.

„W Kaplicy Flisackiej o 10.30 w Boże Ciało odbywała się msza święta. Było to święto flisaków. Tego dnia nie „pływali łódkami” jak się mówiło, ale świętowali! Był za to spływ kajakowy i wielka impreza w Czorsztynie pod Zielonymi Skałkami! Było tam pole namiotowe i kajakarze spłynąwszy z Nowego Targu do Czorsztyna robili tam postój. Po południu był festyn, grała orkiestra, były lody nawet włoskie i oranżadka z woreczka. Karuzela dla dzieci i piwo dla dorosłych.

Były też stoiska z rozmaitymi trudno dostępnymi w tamtych czasach towarami np. konserwami. Pamiętam, że wszyscy latali z siatkowymi torbami pełnymi konserw. Wieczorem była impreza „na pawilonie” z tańcami do białego rana!” – wspomina Pani Bożena Wojtaszek z Krośnicy, której mama pochodzi z Czorsztyna i która całe dzieciństwo spędziła w domu swoich dziadków w Czorsztynie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/15.06.22/MMC

Shares

Mecenasi portalu: