Previous
Next

„Basia II”, „Zbyszek”, „Pieniny” – zabytkowe wille w Czorsztynie na niepublikowanych dotychczas fotografiach z 1990 roku !

Jest rok 1990. Losy Starego Czorsztyna nad Dunajcem już dawno są przesądzone – powstaje zapora na Dunajcu w Czorsztynie – Niedzicy i cała Dolina Dunajca zostanie zatopiona. Trwają prace przy budowie zapory, a mieszkańcy Starego Czorsztyna już w przeważającej mierze wyprowadzili się ze swoich dotychczasowych domów niedaleko Dunajca i przenieśli się m.in. na Nadzamcze, do Kluszkowiec i Maniów.

W Starym Czorsztynie przy słynnej ulicy Turystycznej w 1990 roku stoją jeszcze przepiękne przedwojenne, drewniane wille. Większość z nich ma zostać przeniesiona do nowobudowanego skansenu na Stylchynie, gdzie ostatecznie znalazły się po 1997 roku. Ale jeszcze są i można je po raz ostatni zobaczyć w ich pierwotnym miejscu, gdzie w latach 20. i 30. XX wieku zostały wybudowane.

Willa „Basia II”, willa dr Kulczyckiego wzniesiona w latach 1933-1934 , ul. Turystyczna /koloryzacja i retusz staryczorsztyn.pl

Wille w Starym Czorsztynie to najczęściej piętrowe, pięknie oszalowane deskami drewniane domy, które były wizytówką Czorsztyna, zwłaszcza jego letniskowej części. Takim budynkiem była zarówno okazała willa Szperlinga – Restauracja „Pieniny” znajdująca się w centrum Czorsztyna, na tzw. „Skrzyżowaniu” obok punktu PKS skąd odjeżdżały autobusy (główny środek transportu w tamtych czasach) do Szczawnicy, czy Krościenka, jak i inne wille ” Basie”, „Zbyszko” czy inne domy czorsztyńskich górali, w których gospodarze z Czorsztyna gościli letników.

Willa przy ul. Turystycznej 169, Czorsztyn z lat 20. XX w.

Czorsztyn, willa przy Turystycznej 17 z lat 20. XX wieku

Willa „Zbyszek”, ul. Turystyczna 145. Willa pochodzi z lat 20. XX wieku.

Willa „Zbyszek” przy ul. Turystycznej w Czorsztynie

Restauracja „Pieniny” przy ul. Turystycznej. Przed wojną Restauracja/willa Sperlinga z początku XX w.

Więcej zdjęć czorsztyńskich willi zobaczysz pod tymi linkami :
Wille, pensjonaty i drewniane domy w Czorsztynie – Stary Czorsztyn

Stary Czorsztyn: Przedwojenne, pohrabiowskie wille służyły jako Domy Wczasowe Funduszu Wczasów Pracowniczych – Stary Czorsztyn

Dyskusja na FB

Shares

Mecenasi portalu: