Previous
Next

Czorsztyn i Maniowy w 1991. Schyłek

Dziś już nikt nie przejdzie Starą Drogą z Czorsztyna do Niedzicy obok dwóch pięknych zamków. Nie zobaczy leniwie płynącego Dunajca, przystani flisackiej w Czorsztynie i dworskich stodół. Tak samo zniknęły pod wodą Stare Maniowy z zabytkowym kościołem i wykopaliskami archeologicznymi prowadzonymi tuż obok niego na krótko przed zalaniem Doliny Dunajca. Dzięki panu Janowi Przypkowskiemu, który jako 18-latek odwiedził Czorsztyn i Maniowy z aparatem fotograficznym w 1991 roku możemy zobaczyć unikatowe ujęcia Czorsztyna i Maniów dziś znajdujących się na dnie Jeziora Czorsztyńskiego.

Gdzieś w Czorsztynie w 1991 roku . Opis miejsca p. Beaty Niewiadomskiej – Bochnak: Na zdjęciu podpisanym „gdzieś w Czorsztynie”  widać ruiny Basi 1, a koło drzewa z lewej stał grzybek piwny (widać piwnicę, która była za grzybkiem, a w niej beczki z piwem) a w tym kiosku można było kupić frytki i napoje gazowane. Między grzybkiem a kioskiem stały stoliki, taki ówczesny „ogródek piwny”. Zdjęcie zrobione jest z mostku na Kluszkowiance, która jest widoczna i dalej wpada do Dunajca.

Miałem wówczas 18 lat i wraz z kolegami robiliśmy sobie wycieczki po terenie budowy zapory, chociaż było to surowo zabronione  i robiliśmy fotki. Do Czorsztyna przyjechaliśmy z naszymi rodzicami, którzy zatrzymali się na zamku w Niedzicy, a my wędrowaliśmy po okolicach fotografując. Dostępność klisz wówczas była ograniczona, ale ja byłem wtedy w lepszej sytuacji pod tym względem niż inni, bo mój tata zaopatrzył mnie w dużą ilość materiału. Niestety – „legendarny”, cięty z rolki zakupionej za granicą (i wówczas już mocno przeterminowany) negatyw Ilford 125 ASA okazał się być materiałem jakkolwiek bardzo słabo kontrastowym, ale za to bardzo ziarnistym i w ogóle beznadziejnym, więc jakość jest, jaka jest”.

Teren wykopalisk archeologicznych w Maniowach w 1991 roku /fot. ze zbiorów Jana Przypkowskiego

Ale zdjęcia, które powstały 30 lat temu są unikalną pamiątką świata którego już nie ma. Na niektórych zdjęciach widać dobrze znane widoki jak ten ukazujący Starą Drogę z Czorsztyna do Niedzicy czy kościół w Maniowach, ale są zdjęcia na których trudno rozpoznać utrwalone budynki i miejsca. Unikalne są także zdjęcia z terenu wykopalisk. Jest ich zaledwie pięć, ale oddają klimat tamtego miejsca.

Teren wykopalisk archeologicznych w Maniowach w 1991 roku /fot. Jan Przypkowski

„O tych wykopaliskach archeologicznych powiedzieli nam nasi rodzice – historycy sztuki, którzy wypoczywali w zamku niedzickim i przychodząc na wykopaliska powołaliśmy się na nich. I zostaliśmy tam bardzo miło przyjęci co pamiętam do dziś ” – wspomina Jan Przypkowski.

Teren wykopalisk archeologicznych w Maniowach w 1991 roku /fot. Jan Przypkowski

Wykopaliska były wyjątkowym miejscem w tamtym czasie. Zorganizowane były w sąsiedztwie kościoła, na terenie starego cmentarza w Maniowach przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990 – 1993.  Dla znacznej liczby uczestniczących w wykopaliskach młodych ludzi, w większości studentów i licealistów z były to niezapomniane, pełne wrażeń wakacje. Jednym z nich zostały wspomnienia, inni mają obok wspomnień jeszcze trochę zdjęć.

Więcej o wykopaliskach archeologicznych przeczytasz tutaj:

https://staryczorsztyn.pl/wykopaliska-archeologiczne-uj-1991-1992/

Kościół w Maniowach w 1991 roku (został wysadzony w powietrze w 1994 roku). Obok niego, po drugiej stronie drogi znajdowały się wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Uniwersytet Jagielloński /fot. Jan Przypkowski
Shares

Mecenasi portalu: