Previous
Next

Dom Ireny Kliszczyńskiej w Czorsztynie

Drewniany dom Ireny Kliszczyńskiej wybudowany został w 1930 roku jako jeden z pierwszych w powstającym letnisku na Nadzamczu w Czorsztynie. Pierwotnie w miejscu w którym ostacznie powstał dom miała być stadnina. Właścicielka Irena Kliszczyńska, współpracownica harcmistrzyni Olgi Małkowskiej zdecydowała jednak, że w tym miejscu na Nadzamczu w sąsiedztwie willi „Jasna” Wójcikiewiczów zbudowany zostanie dom mieszkalny.

Pierwszą okazałą willa na Nadzamczu była „Marychna” dzisiaj „Zamkowa”. Jako druga powstała „Jasna” natomiast trzecią willa była właśnie drewniana willa Ireny Kliszczyńskiej.

Obecnie właścicielką willi jest córka Ireny Kliszczyńskiej Hanna Romańska – Tusiewicz. Willa była po wojnie wynajmowana Fablokowi. Mieszkał w niej m.in. lekarz który opiekował się dziećmi z koloni organizowanych w Czorsztynie przez Fablok. Była tutaj izolatka. Willa była wynajmowana Fablokowi do 1975 roku, kiedy to sanepid zakwestionował warunki sanitarne w kuchni. Willa wynajmowana Fablokowi od 1948 roku.
Jakiś czas temu dom przeszedł remont, został m.in. zmieniony dach i dobudowana murowana łazienka.

Przeczytaj także :

Shares

Mecenasi portalu: