Pierwszy raz byłem w Czorsztynie na szkolnej wycieczce w podstawówce w 1968 roku. Nie zapomnę tamtych klimatów. Mieszkaliśmy w typowym obejściu góralskim u państwa Sedlaczków (to nazwisko zapadło mi w pamięć). Domostwo było zbudowane pod stokiem góry, w formie całego kompleksu – dom, obora, owczarnia, do którego wchodziło się drewnianą bramą z gontowym daszkiem. Do dziś czuję zapach owczej wełny i drewna, który panował w pomieszczeniach i mam w oczach złocistomiodowy kolor desek ścian. Zamki w Czorsztynie i Niedzicy spoglądały na siebie przez Dunajec. Cygańska orkiestra, którą mam na zdjęciach, przygrywała na przystani tratw, skąd zaczynał się spływ do Szczawnicy.
W 1977 r. kiedy byłem pod namiotem, na kempingu z beczkami, mówiło się o planach zalania wodą tych terenów. Z niemałym zdziwieniem rozpoznałem wówczas tych samych cygańskich grajków na przystani. Pamiętam, że gitarzysta, jako kostki, używał grzebienia. A kiedy na początku lat 90-tych pojechałem do Czorsztyna z moją żoną – byliśmy młodym małżeństwem – na stoku niedzickiego zamku trwała inwazja buldożerów, które okładały go kamiennym tłuczniem.
Skończył się świat naturalnych góralskich domostw, pięknie wpisanych w otoczenie, a zaczął świat murowanych domków z blaszanymi dachami, które powstały w wyższych partiach. Góry przeżywałem, jako łazik, obładowany wielkim plecakiem, namiotem, śpiworem, dmuchanym materacem i nieodłączną gitarą.
Ciekawostką z mojego pobytu w Czorsztynie w 1977 roku jest to, że kiedy meldowałem się po przybyciu na miejsce, pan, widząc, że jestem z Podlasia (właściciel ośrodka, pan Semczuk), zapytał mnie, czy znam dziewczynę o tym nazwisku (tu wymienił imię), która mieszka na Podlasiu, a dokładnie siedem kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. A to była moja koleżanka z klasy licealnej. Była kuzynką tego pana. Mały jest ten świat.
Roman Pieńkowski
Przeczytaj także:
Przystań flisacka w Czorsztynie – Stary Czorsztyn
„Korytnianka” w Czorsztynie – Stary Czorsztyn
Ostatnie chwile dworu Drohojowskich /Strażnicy WOP w Czorsztynie – Stary Czorsztyn
Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn.pl 30 grudnia 2021 roku.