Previous
Next

Gumna dworskie Drohojowskich – czworaki

Tuż pod zamkiem w Czorsztynie w sąsiedztwie dworu Drohojowskich, właścicieli czorsztyńskich włości znajdowały się wybudowane w XIX wieku gumna dworskie – czworaki.

Była to duża budowla uwieczniona jeszcze na przedwojennych i powojennych fotografiach Czorsztyna i Równi Czorsztyńskiej. Budynek był imponujący, wzniesiony na planie kwadratu o bokach kilkunastu metrów.  Pod koniec XIX wieku budynek służył jako czworaki w których mieszkały rodziny obsługujące folwark lub sezonowi robotnicy rolni. Budynek składał się z czterech mieszkań z których każde było wyposażone w osobne wejście z zewnątrz.

Od lat 60 XX wieku dawne czworaki służyły jako sklep GS –u, skład zboża i magazyn. Obiekt został rozebrany przed zalaniem Starego Czorsztyna w związku z budową zapory i powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego.
W czasach kiedy powstały Gumna Dworskie Czorsztyn był niewielką osadą. Według zapisu Słownika  geograficznego Królestwa Polskiego  w 1869 roku Czorsztyn będący wówczas własnością Marcelego Drohojowskiego liczył 28 domów chat i mieszkało w nim 87 mężczyzn i 85 kobiet. Na obszarze dworskim znajdował się tartak, młyn, kociarnia, gorzelnia i wapienia. Włościanie oprócz rolnictwa trudnili się rybołówstwem i wożeniem turystów na łodziach do Szczawnicy.

Pocztówka z Czorsztyna z początku XX w.
Niedzica. Widok ogólny, w oddali widoczny zamek Data zdjęcia: 1930.09 Autor zdjęcia: Przypkowski, Tadeusz
Niedzica. Fragment miejscowości, w oddali widoczny zamek Data zdjęcia: 1930.09 Autor zdjęcia: Przypkowski, Tadeusz

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl 20 maja 2021 roku

Przeczytaj także: Zamek w Czorsztynie – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: