Czorsztyn w 1991 w obiektywie Tomasza Bani. Unikalne zdjęcia schyłku Starego Czorsztyna

Zdjęcia chociaż nie najlepszej jakości niewątpliwie oddają klimat schyłku dawnego Czorsztyna i krajobrazu który zniknął z powierzchni ziemi wraz z zalaniem Doliny Dunajca. Autor, Tomasz Bania ze Sromowiec, wówczas uczeń liceum wykonał tych 28 zdjęć w 1991 roku podczas pieszych wycieczek do Czorsztyna.

„Czorsztyn, ten stary przy Dunajcu to było nasze dzieciństwo. Chodziliśmy tam do sklepu spożywczego gdzie kupowaliśmy artykuły spożywcze i gumy Wrigley’s Spearmint które wówczas były rarytasem i kupowało się je na listki. Zachodziliśmy też do sklepu żelaznego obejrzeć co tam ciekawego mają. Na zawsze w pamięci pozostanie znajdująca się w centrum Czorsztyna restauracja i przystanek autobusowy przy niej. Tutaj, na przystanku w Czorsztynie wysiadało się na trasie Nowy Targ – Szczawnica i wracało do domu w Sromowcach. Czasem gdy autobus był przepełniony jadąc w kierunku Nowego Targu omijał Czorsztyn i był problem z dotarciem np. do szkoły” – mówi Tomasz Bania.

Dalsza cześć tekstu pod zdjęciami

Na znacznej części zdjęć z 1991 utrwalone zostały m.in. budynki które zostały przed zalaniem Doliny Dunajca wyburzone lub przeniesione w inne miejsca na terenie Czorsztyna m.in. na Stylchyn. W budynkach tych w 1991 i 1992 roku podczas protestów przeciw budowie zapory w Czorsztynie mieszkała znaczna część protestujących w ramach akcji „Tama Tamie”.

„W tamtym czasie, w 1991 roku byłem przeciw budowie zapory w Czorsztynie – Niedzicy. Dziś inaczej już na tą kwestię patrzę, zmieniłem zdanie. Gdyby nie zapora nie byłoby już mojego domu” – dodaje Tomasz Bania.

Shares

Mecenasi portalu: