Murowany budynek w kształcie rotundy, nazywany też pawilonem parkowym powstał w pierwszej połowie XIX wieku przy skale Halka z inicjatywy ówczesnego właściciela dóbr czorsztyńskich Jana Maksymiliana Drohojowskiego.
Pierwotnie budynek przeznaczony został na dworskie muzeum w którym prezentowane były m.in. znaleziska z czorsztyńskiego zamku wydobyte za zgodą Drohojowskiego przez przewodnika Stanisława Bryniarskiego. Z czasem jednak muzeum zostało zamienione na kaplicę pw Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, której uroczyste poświęcenie nastąpiło 90 lat temu, w 1933 roku.
Inicjatywa stworzenia w pawilonie dworskim – muzeum Kaplicy Flisackiej wyszła od emerytowanego aktora z Krakowa Włodzimierza Miarczyńskiego, który był wędkarzem i spędzał w Czorsztynie na wędkowaniu letnie miesiące. Aktor przy wsparciu Marii Drohojowskiej, żony Stanisława i akceptacji Mariana Drohojewskiego pozyskał niezbędne fundusze i zaadaptował pawilon na kaplicę. Wewnątrz kaplicy umieszczony został barokowy ołtarz z dawnej kaplicy zamkowej, który wcześniej był przechowywany w kościele w Sromowcach.
Uroczyste poświęcenie kaplicy nastąpiło w 1933 roku. Przez 55 lat, do 1988 roku kaplica służyła mieszkańcom Czorsztyna, turystom i wczasowiczom. Przed zalaniem Doliny Dunajca została przeniesiona na cmentarz w Czorsztynie i funkcjonuje tam jako kaplica cmentarna.
Więcej o Kaplicy Flisackiej przeczytasz pod tym linkiem:
Kaplica Flisacka w Czorsztynie – Stary Czorsztyn