Powstała ponad 25 lat temu, ale ostatnie lata nie są dla niej najłaskawsze. Dziś bardziej kojarzy się z miasteczkiem duchów niż tętniącą życiem osadą turystyczną do której przybywają turyści. Wiele zabytkowych, XIX wiecznych obiektów znajdujących się na jej terenie woła o ratunek, bo wydaje się że przy obecnym stanie rzeczy ich dni mogą być policzone.
Budowę Osady Turystycznej Czorsztyn – skansenu turystycznego na którego terenie znajduje się 31 obiektów architektonicznych rozpoczęto w 1997 roku. Osada została wzniesiona na półwyspie Stylchyn, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego.
Powierzchnia Osady to blisko 17 ha na których teren zostały przeniesione zabytkowe, pochodzące z XIX i początku XX wieku budynki ze Starego Czorsztyna, Kluszkowiec i Maniów – miejscowości, które zostały zatopione wraz z uruchomieniem zapory w Niedzicy i zatopieniem Doliny Dunajca. W skład Osady wchodzi 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami.
Wśród najciekawszych obiektów znajdują się m.in. willa Leopolda Szperlinga – dawna „Restauracja Pieniny”, willa Teofila Sanoka, willa Józefa Galoty, Dwór Drohojowskich, wille „Basia I, II i III”
A tak wyglądała Osada Czorsztyn 10 lat temu w 2014 roku.