Na nieistniejącej już dziś Równi Czorsztyńskiej, za terenem dworskim przy drodze wiodącej do Niedzicy przed chłopską zagrodą stała mała bielona kapliczka. Jej górna kondygnacja mieściła czwórarkadową sklepioną niszę, w której znajdowała się rzeźba „Chrystusa Upadającego pod krzyżem”.
Powyżej niej w samym szczycie kapliczki znajdowała się figurka św. Floriana, który miał chronić okoliczne domostwa przed pożarami. Kapliczkę pokrywał piękny siodłowy dach gontowy, a nad nim znajdowała się gontowa sygnaturka barokową banią. Na dzwonie który się w niej znajdował, a pochodził z kaplicy zamkowej widniała data „1708”.
Kapliczka powstała najprawdopodobniej w XVIII wieku. Przed zalaniem Równi Czorsztyńskiej kapliczka została przeniesiona i dziś stoi przy wjeździe do Czorsztyna od strony Krościenka. Niestety nie dotrwała w pierwotnej formie do dzisiejszych czasów. Oryginał figury św, Floriana został skradziony i dziś w kapliczce stoi nowoczesna rzeźba. Podobny los spotkał mały ołtarzyk umieszczony pośrodku kapliczki z którego ukradziony został obraz malowany na płótnie. Figura Chrystusa upadającego pod krzyżem została natomiast odnowiona na zlecenie konserwatora zabytków.
Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu staryczorsztyn.pl 28.11.2021 roku