Dziś już nikt nie przejdzie Starą Drogą z Czorsztyna do Niedzicy obok dwóch pięknych zamków. Nie zobaczy leniwie płynącego Dunajca, przystani flisackiej w Czorsztynie i dworskich stodół. Tak samo zniknęły pod wodą Stare Maniowy z zabytkowym kościołem i wykopaliskami archeologicznymi prowadzonymi tuż obok niego na krótko przed zalaniem Doliny Dunajca. Dzięki panu Janowi Przypkowskiemu, który jako 18-latek odwiedził Czorsztyn i Maniowy z aparatem fotograficznym w 1991 roku możemy zobaczyć unikatowe ujęcia Czorsztyna i Maniów dziś znajdujących się na dnie Jeziora Czorsztyńskiego.
„Miałem wówczas 18 lat i wraz z kolegami robiliśmy sobie wycieczki po terenie budowy zapory, chociaż było to surowo zabronione i robiliśmy fotki. Do Czorsztyna przyjechaliśmy z naszymi rodzicami, którzy zatrzymali się na zamku w Niedzicy, a my wędrowaliśmy po okolicach fotografując. Dostępność klisz wówczas była ograniczona, ale ja byłem wtedy w lepszej sytuacji pod tym względem niż inni, bo mój tata zaopatrzył mnie w dużą ilość materiału. Niestety – „legendarny”, cięty z rolki zakupionej za granicą (i wówczas już mocno przeterminowany) negatyw Ilford 125 ASA okazał się być materiałem jakkolwiek bardzo słabo kontrastowym, ale za to bardzo ziarnistym i w ogóle beznadziejnym, więc jakość jest, jaka jest”.
Ale zdjęcia, które powstały 30 lat temu są unikalną pamiątką świata którego już nie ma. Na niektórych zdjęciach widać dobrze znane widoki jak ten ukazujący Starą Drogę z Czorsztyna do Niedzicy czy kościół w Maniowach, ale są zdjęcia na których trudno rozpoznać utrwalone budynki i miejsca. Unikalne są także zdjęcia z terenu wykopalisk. Jest ich zaledwie pięć, ale oddają klimat tamtego miejsca.
„O tych wykopaliskach archeologicznych powiedzieli nam nasi rodzice – historycy sztuki, którzy wypoczywali w zamku niedzickim i przychodząc na wykopaliska powołaliśmy się na nich. I zostaliśmy tam bardzo miło przyjęci co pamiętam do dziś ” – wspomina Jan Przypkowski.
Wykopaliska były wyjątkowym miejscem w tamtym czasie. Zorganizowane były w sąsiedztwie kościoła, na terenie starego cmentarza w Maniowach przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990 – 1993. Dla znacznej liczby uczestniczących w wykopaliskach młodych ludzi, w większości studentów i licealistów z były to niezapomniane, pełne wrażeń wakacje. Jednym z nich zostały wspomnienia, inni mają obok wspomnień jeszcze trochę zdjęć.
Więcej o wykopaliskach archeologicznych przeczytasz tutaj:
https://staryczorsztyn.pl/wykopaliska-archeologiczne-uj-1991-1992/