Na brzegu Dunajca, kilkaset metrów od ruin czorsztyńskiego zamku najprawdopodobniej od końca XIX wieku działała przystań flisacka. Była ona integralna częścią krajobrazu Czorsztyna, zwłaszcza Równi Czorsztyńskiej na której się znajdowała.
Przystań znajdowała się po stronie Czorsztyna, ale bardzo blisko było z niej także do Niedzicy i tamtejszego zamku. Na przystani znajdował się prostokątny pawilon służący letnikom i flisakom. W tamtym czasie, zwłaszcza w okresie lat 60, 70 XX wieku Czorsztyn tętnił życiem. Przyjeżdżało tutaj bardzo wielu turystów, którzy nie tylko wędrowali po Pieninach ale także korzystali ze spływów Dunajcem i czorsztyńskiej przystani flisackiej.
Miejscowa ludność w dużej mierze oprócz rolnictwa utrzymywała się już z turystów. Zawód flisaka przechodził z ojca na syna. Flisacy ciężko pracowali by potem odpoczywać i świętować m.in. w ogródkach piwnych przy „Skrzyżowaniu” lub w sławnej Restauracji „Pieniny” dawniej znanej jako willa Leopolda Szperlinga. Te miejsca tworzyły powojenny klimat Czorsztyna. Ostatecznie przystań flisacka w Czorsztynie została zamknięta w 1976 roku. Starty spływów kajakowych i łodziami przeniesione zostały m.in. do Kątów.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/MMC
Artykuł ukazał się na portalu staryczorsztyn.pl po raz pierwszy 20 maja 2021 roku