Previous
Next

47 lat temu zniknęła z krajobrazu przystań flisacka w Czorsztynie

Była jednym z ulubionych miejsc letników w Czorsztynie. Przybywały na nią setki tysięcy turystów by wsiąść tutaj do flisackich łodzi i przepłynąć Przełom Dunajca. Znajdowała się na brzegu Dunajca, kilkaset metrów od ruin czorsztyńskiego zamku i istniała tutaj najprawdopodobniej od końca XIX wieku. Była integralną częścią krajobrazu Czorsztyna, zwłaszcza Równi Czorsztyńskiej i zniknęła z krajobrazu Czorsztyna 47 lat temu wraz z postępami w budowie zapory w Czorsztynie – Niedzicy i zbliżającym się zalaniem Doliny Dunajca.

Przystań znajdowała się po stronie Czorsztyna, ale bardzo blisko było z niej także do Niedzicy i tamtejszego zamku. Na przystani znajdował się prostokątny pawilon służący letnikom i flisakom.  W tamtym czasie, zwłaszcza w okresie lat 60, 70 XX wieku Czorsztyn tętnił życiem. Przyjeżdżało tutaj bardzo wielu turystów, którzy nie  tylko wędrowali po Pieninach ale także korzystali ze spływów Dunajcem i czorsztyńskiej przystani flisackiej.

Miejscowa ludność w dużej mierze oprócz rolnictwa utrzymywała się już z turystów. Zawód flisaka przechodził z ojca na syna. Flisacy ciężko pracowali by potem odpoczywać i świętować m.in. w ogródkach piwnych przy „Skrzyżowaniu” lub w sławnej Restauracji „Pieniny” dawniej znanej jako willa Leopolda Szperlinga. Te miejsca tworzyły powojenny klimat Czorsztyna. Ostatecznie przystań flisacka w Czorsztynie została zamknięta w 1976 roku. Starty spływów kajakowych i łodziami przeniesione zostały m.in. do Kątów.

Przeczytaj także : Wspomnienia ze Starego Czorsztyna: Spływy Dunajcem, wycieczki w góry i spanie na sianie. Nieznana historia PTTK w Czorsztynie – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: