Previous
Next

Tutki i bibułki od Herbewo w Czorsztynie. Reklamowali je najsłynniejsi aktorzy międzywojnia z Eugeniuszem Bodo na czele

Reklama tutek – bibułki firmy Herbewo w Czorsztynie 1930 / Fot. Fot. Tadeusz Przypkowski, Archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Home – Archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (archeio.pl)

Dzisiaj pewnie trudno byłoby znaleźć młodą osobę, która wie czym były tutki i bibułki. Z nieco starszym pokoleniem pewnie też nie byłoby w temacie łatwo. Najwięcej o tym mogliby powiedzieć nasi dziadkowie. Reklama tego produktu w ogromnych rozmiarach stała w 1930 roku przy drodze w Czorszytnie – wówczas bardzo modnym już letnisku w Pieninach.


W Czorsztynie – Nadzamczu w sąsiedztwie ruin średniowiecznego zamku Stanisław Drohojowski, właściciel dóbr czorsztyńskich w końcówce lat 20. XX wieku zaczął tworzyć letnisko. Do Czorsztyna i tak już bardzo chętnie odwiedzanego przez turystów zaczęło przyjeżdżać coraz więcej turystów. Znajdowali oni mieszkanie m.in. w nowo wybudowanych willach na Nadzamczu.

Intensywne życie, także gospodarcze toczyło się natomiast w tzw. dolnym Czorsztynie przy zbiegu dróg prowadzących do Niedzicy, Nowego Targu, Krościenka i Szczawnicy. Tutaj działał m.in. sklep Jakuba Kurpiela w którym można było kupić przeróżne towary. Drugi ze sklepów – sklep kolonialny i trafikę prowadził jego brat i to najprawdopodobniej u niego turyści i wszyscy przybywający do Czorsztyna goście oraz mieszkańcy miejscowości mogli się zaopatrzyć w latach 30. XX wieku we wspomniane tutki i bibułki z firmy Herbewo.

Herbewo było firmą która powstała w Krakowie w 1924 roku. Założyło ją trzech wspólników: Rudolf Herliczka, Władysław Bełdowski i Stanisław Wołoszyński, którzy połączyli swoje trzy małe fabryki „Polonia, „Noris oraz „Kosmos” i stworzyli działającą nie tylko na rynku polskim, ale także międzynarodowym firmę Herbewo, działającą do dziś. Nazwa firmy została utworzona od pierwszych liter nazwisk założycieli. Firma zajmowała się produkcją zwijek, gilz, tutek i bibułek papierosowych.

„Swoje wyroby eksportowała do Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Najbardziej znanym wyrobem firmy były zwijki MORWITAN, które posiadały patent i których nazwa i znak graficzny były prawnie zastrzeżone. Przedwojenny marketing produktów firmy Herbewo był niezwykle nowoczesny: teksty piosenek (cała seria wtedy popularnych tang śpiewanych przez min. Eugeniusza Bodo tango „Morwitan – to nasz znak” Adama Astona 1937, tango „Nikotyna” śpiewane przez Alberta Harrisa w 1930), kreskówki i filmy reklamowe, w tym najbardziej znany „Od Bałtyku do Karpat”- film reklamowy o wymowie patriotycznej, który ukazywał Polskę po odzyskaniu niepodległości od morza Bałtyckiego aż do granicy na południu, produkty były także reklamowane na firmowych samochodach i budynkach” – można przeczytać na stronie wikipedii.

Czorsztyn 1930. Droga prowadząca do Krościenka/Fot. Tadeusz Przypkowski, Archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Firma od lat 20. XX cały czas się intensywnie rozwijała. Kupiła działki w Krakowie na których wzniosła budynki. Jej działalności nie przerwała wojna i okupacja, natomiast w 1948 roku z nastaniem nowej władzy ludowej Herbowo zostało znacjonalizowane i cały jej majątek przeszedł na własność państwa, a budynek fabryczny przejęła Drukarnia Narodowa.

W 1992 majątek firmy odzyskał potomek Stanisława Wołoszyńskiego, Andrzej Barański i podjął decyzję o reaktywowaniu firmy. Dziś firma zajmuje się głównie zarządzaniem powierzchniami biurowymi, mieszkalnymi i handlowymi w Krakowie.

Herbewo nie miało odrębnego punktu handlowego, ale w każdym sklepie spożywczym były wyroby HERBEWO. Założyciel HERBEWO kupił działkę pod zamkiem za 500 $ i wybudował dom w 1927. Wcześniej jeździł na wakacje do dworu” – mówi w rozmowie z portalem staryczorsztyn.pl Andrzej Barański, prezes Herbewo International S.A., wnuk Stanisława Wołoszyńskiego.

Przeczytaj także: „KURPIELÓWKA”. Miejsce które zniknęło wraz z zatopieniem Czorsztyna – Stary Czorsztyn

Zapraszamy na:

Moje Pieniny

Tango – reklama: „Morwitan, to nasz znak !”, Adam Aston, 1937 – YouTube

Od Baltyku do Karpat – przedwojenny film reklamowy firmy rodzinnej Herbewo – YouTube

Shares

Mecenasi portalu: