Ośrodek Zdrowia w Czorsztynie. Krótka historia miejsca które zniknęło pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego

Początki funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Czorsztynie datowane są czas tuż po zakończeniu II wojny światowej. Pierwszy lekarz który rozpoczął pracę w budynku, który przeznaczono wówczas na ośrodek zdrowia pojawił się w Czorsztynie w 1946 roku.

O tym co było z bardziej zinstytucjonalizowaną ochroną zdrowia w Czorsztynie niewiele wiadomo. Porody odbierane były w domach a z przeziębieniami raczej radzono sobie w domu we własnym zakresie ludowymi sposobami.
Pierwszy lekarz doktor Griksman przybył do Czorsztyna tuż po wojnie. Mogło to być w roku 1946 lub 1947. Zamieszkał w domu u Jana Kurpiela tuż pod w Wdżarem. Był spokrewniony z Kurpielami. Przyjmował chorych z całej okolicy nawet z Pisza. Wyjechał z Czorsztyna po dwóch, może trzech latach kiedy już zaczął działać ośrodek zdrowia.

Po doktorze Griksmanie posadę lekarza w Czorsztynie około 1950 roku objął doktor Andrzej Zieliński.
Dom w którym uruchomiono pierwszą przychodnię był własnością Stanisława Posłusznego, przedwojennego oficera Wojska polskiego. Posłuszny przyjechał do Czorsztyna wraz z rodziną na wakacje. Mieli wnuczkę Romę z którą ożenił się właśnie doktor Zieliński. Doktor wraz z żoną zamieszkał w Czorsztynie i w budynku w którym mieszkali był pierwszy Ośrodek Zdrowia.

W 1950 roku powstała Izba Porodowa w Niedzicy, jedna z pierwszych na Spiszu i Podhalu. Mieściła się w pięknej drewnianej willi niedaleko kościoła w Niedzicy. Na działalność Izby Porodowej było przeznaczonych we wspomnianej willi kilka pomieszczeń. Była sala porodowa, sala dla matek i osobno sala dla noworodków. Ponadto do dyspozycji personelu była kuchnia i pomieszczenie gospodarcze z nowonarodzonymi dziećmi. Nad porodem czuwała akuszerka, czasem lekarz. Izba porodowa w Niedzicy w której rodziły dzieci także mieszkanki Czorsztyna i okolicznych miejscowości działała przez 27 lat, do końca lat 70. XX wieku. Od końca lat 70 XX mieszkanki Podhala rodziły już w szpitalach w Zakopanem i Nowym Targu.

W roku 1972 pracę w Ośrodku Zdrowia w Czorsztynie rozpoczęli młodzi lekarze, małżeństwo Anna i Andrzej Bochenkowie. Praktycznie od podstaw urządzili oni Ośrodek Zdrowia w pięknej drewnianej, piętrowej willi zlokalizowanej 300 metrów od tzw. Skrzyżowania, która pod koniec lat 60. XX wieku została przeznaczona na potrzeby służby zdrowia. Jak opowiadali niedawno na łamach naszego portalu początki nie były łatwe, ale dziś wspominają ten czas jako jeden z najpiękniejszych w swoim życiu.

W tym samym czasie co Państwo Bochenkowie w Ośrodku Zdrowia w Czorsztynie pracowała jako dentystka Barbara Deskur, a nieco wcześniej w roku 1970 jako lekarz Irena Szczepan.

Widoczne poniżej zdjęcia zrobione w 1970 roku w Czorsztynie przed Ośrodkiem Zdrowia znajdują się m.in. w rodzinnym albumie Ewy Deskur.


„W albumie mojej mamy zdjęcia te są podpisane wrzesień 1970, a ta mała dziewczynka to ja. Nie pamiętam nazwisk wszystkich osób widocznych na tej fotografii, ale jest na niej pani doktor Irena Szczepan i moja mama Barbara Deskur.

Na zdjęciu przy sanitarce stoi Pani doktor Irena Szczepan, w środku chyba pomoc dentystyczna mojej mamy, no i po prawej moja mama – Barbara Deskur. Pani pielęgniarka to była chyba pani Cesia, a rejestratorka Stasia, a pan był kierowcą sanitarki” – opisuje zdjęcie Ewa Deskur – Kalinowska.

Ośrodek Zdrowia w Czorsztynie działał do 1993 roku. Potem został przeniesiony do Maniów i tam działa do dnia dzisiejszego jako Ośrodek Zdrowia dla całej Gminy Czorsztyn.

Podziękowania za udostępnienie zdjęć i wspomnienia dla Pana Adama Bochenka, Anny Bochenek, Ewy Deskur Kalinowskiej i Anny Tota.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie tylko za zgodą redakcji portalu staryczorsztyn.pl/MMC

Przeczytaj także:

Adam Bochenek: Pierwszego dnia mojej pracy w Czorsztynie przypadkowo oblany zostałem atramentem z kałamarza i dowiedziałem się co to są grule – Stary Czorsztyn

Shares

Mecenasi portalu: